Jak oživit svatební party? (1. část)

13.02.2018

Plánujete svatbu a chcete, aby se bavili všichni hosté včetně babiček i malých dětí? Je to oříšek, ale pokud přípravám svatební party věnujete patřičnou energii a nějaký ten peníz, tak se dílko podaří. Dám vám pár tipů.

Celkem "standardními" aktivitami, které mimo hudební produkce naplní program svatební party, jsou první tanec novomanželů, krájení dortu nebo třeba házení svatební kytice. Ale popravdě, pro zabavení svatebních hostů a originalitu vašeho velkého dne by to chtělo asi o trochu víc než jen botičkový kvíz novomanželů nebo vtipnou svatební tombolu. Co myslíte?

Z vlastní praxe nejen jako produkčního a svatebního DJe, ale i z naší svatby, vím, že pro zábavu jsou nejkritičtější okamžiky, kdy nejsou přítomni novomanželé (odpolední, podvečerní focení apod.) a také to, pokud jsou novomanželé pasivní či příliš zaměstnáni péčí o hosty a průběh svatby. Také děti se mohou chvíli o zábavu starat už jen svou přítomností, po chvíli se ale většinou promění v rušivý element, pokud jim nenabídnete adekvátní zábavu třeba ve tvořivém dětském koutku.

Jak tedy nenásilně oživit vaši svatbu?

Svatební fotobudka

Profesionální fotobudky (např. Fotoskop) jsou ideální zábavou pro všechny svatební hosty, na kterou budou všichni ještě dlouho po svatbě vzpomínat. Jejich pronájem sice není levnou záležitostí (3-4 hodiny stojí zhruba 12 000 Kč), ale míra zapojení a pobavení svatebních hostů společně s neomezeným počtem vytištěných fotek, které si lidé odnesou na památku, nebo z nich pro novomanžele vytvoří svatební fotoknihu se vzkazy, je k nezaplacení.

Kvalitní provozovatelé fotobudek mají k dispozici i celou řadu originálních rekvizit, hlášek a hlavně vtipný a příjemný personál, který se stará nejen o přístroj, ale i o fotekchtivé svatební hosty. Samozřejmostí je možnost si předem vybrat z několika fotopozadí a také grafiku na fotografie. Svatební fotobudka zabaví všechny, od dětí po babičky, nejen v čase, kdy novomanželé odjedou na focení. Vyplatí se ji objednat na odpoledne a podvečer, pokud nemáte rozpočet na to, mít ji na svatbě po celou dobu.

Svatební fotobudku, lze samozřejmě nahradit např. polaroidem, rekvizity lze objednat přes internet, stejně jako pozadí, nebo si je můžete vytvořit sami. Pokud bude třeba, postaví se k fotokoutku některý ze svatebních hostů. Je to o něco levnější a ne úplně dokonálé řešení, ale pro nenáročné, kreativní a nadšené může být plně uspokojující.

Karikaturista

Oproti fotobudce je karikaturista zpravidla levnějším (5 000 až 10 000 Kč), avšak neméně kvalitním a originálním, oživením svatební party. Je třeba nepodcenit výběr a dobře hledat. Někteří umělci jsou totiž nejen kvalitními karikaturisty, ale umí třeba vymyslet během několika vteřin vtip ušitý na míru vám i dané situaci. Na všech akcích, kde s karikaturisty spolupracuji, patří právě oni k nejžádanějším "atrakcím", na které se stojí fronta. Povedená karikatura je skvělý dárek pro vaše svatební hosty. Není to zábava na hodinu a pouze pro jednotlivce, jelikož se i ostatní lidé baví během vytváření karikatur svých příbuzných, při čemž pronáší hlášky, které stojí za vytesání do kamene. Karikaturistu lze zapojit i do "hlavního" programu, kdy portrétuje novomanžele za doprovodu moderátora.

Promítání fotografií a videí ze života novomanželů

Toto oživení svatební party je zpravidla pod taktovkou někoho z rodiny či svědků. Není to nikterak lehký úkol nashromáždit, probrat a sestavit do kvalitní prezentace veškeré dostupné materiály, ale pokud se to podaří, máte emocionální trhák nejen pro rodiče a prarodiče. Z mého pohledu je škoda, že se tato aktivita neobjevuje na většině svateb, ačkoli je třeba mít vždy na paměti, že hodinové prohlížení fotografií není oživením, nýbrž umrtvením celé svatební party. Pokud se chcete příjemně zasmát a se svými nejbližšími zavzpomínat, vytvořte krátký příběh: "Jak se nevěsta pro ženicha narodila a kterak se ženich mužem stával, než ho z něj nakonec udělala nevěsta." Ideální je k této "pohádce" zvolit i kvalitní hudební podkres a schopného vypravěče, který něco málo s novomanželi prožil. Vše doporučuji promítat přes dataprojektor na zeď či plátno a zvuk propojit přes zvukovou aparaturu svatebního DJe. V případě, že nemáte čas vytvořit kvalitní krátký příběh, svěřte to profesionálům, kteří vše zasadí do vhodné grafiky a vytvoří poutavý, emocemi nabitý příběh v délce, která nebude nudit ani nejzapřisáhlejší odpůrce prohlížení rodinných fotoalb.

Kouzelník

Rostoucí oblibě se těší kouzelníci na svatbách, kteří baví hosty nejen během svatebního focení novomanželů. Ti schopní dokáží mezi svatebními hosty také "prolomit ledy", zábavnou formou je vzájemně seznámit i "rozehřát" pro další aktivity. Někteří profesionální kouzelníci například nabídnou originální kouzlo pro novomanžele plné lásky a tajemné magie, jiní mávnutím hůlky nechají zmizet nevěstu, přičarují svatební dort nebo zajistí atraktivní dětský program plný kouzel. Nejčastěji je v nabídce mikromagie (v bezprostřední blízkosti vidíte kouzla s kartami, mincemi, balónky nebo vypůjčenými věcmi od hostů, kteří se stávají součástí kouzelnické show), ale připlatit si můžete i za velké iluze či kouzla "na míru". Za profesionálního kouzelníka nebudete platit málo, dle délky a náročnosti programu se ceny za "kouzelnou" svatbu zpravidla pohybují od 8 000 do 25 000 Kč. Ale pokud máte na svatbu slušný rozpočet, za úžas a zábavu pro všechny svatební hosty to určitě stojí.

Ohňostroj

Ačkoli snadno předvídatelné, téměř vždy dechberoucí půlnoční překvapení, které všechny svatební hosty nechá obdivovat impozantní hru světel na noční obloze,  vyplout na povrch emoce a hlavně umocní význam údálosti. O svatební ohňostroj se může postarat třeba tatínek nevěsty, stačí ve specializované prodejně nakoupit kompakty s různými typy světelných efektů, specializovaní prodejci nabízejí také připravené sestavy, které po zapálení jediné zápalnice spustí několikaminutový ohňostroj. Určitě se vyvarujte pyrotechniky z tržnic a pouličního stánkového prodeje. Ceny za kompakty a sestavy na jedno zapálení se pohybují od 2 500 do 10 000 Kč. Ačkoli to není povinné, je dobré nahlásit záměr odpalování ohňostroje příslušné obci, povolení potřebujete, pokud odpalujete po 22:00 nebo bude-li ohňostroj vyžadovat požární dozor.  V čem je lepší ohňostroj připravený a odpálený profesionály? Vlastně, kromě ceny, úplně ve všem. Profesionál vybere a sestaví jednotlivé efekty tak, aby vytvořily postupně gradující a s hudebním podkresem synchronizovanou podívanou. Nasadí pyrotechniku i z kategorie F4 (kulové pumy), kterou znáte z velkých městských ohňostrojů. Potěší vás například rozvícením srdce s iniciálami novomanželů a řadou dalších vychytávek. Z vlasní zkušenosti vím, že se 6 až 8 minutový profesionální ohňstroj dá zařídit od 15 000 do 20 000 Kč. Ohňostroj na svatbu rozhodně doporučuji.

Tak to je prvních pět tipů na to, jak oživit vaší svatbu. Co vy na to? V druhém pokračování tohoto článku se zaměřím na dalších pět oživení, a to dětský tvořivý koutek, barmanskou show, stand up komedy, karaoke a lampióny štěstí.

Váš Libor Janíček