Rádio Záchod je pro mě minulostí

04.11.2020

Odešel jsem z Rádia Záchod. Tentokrát definitivně. Díky všem, kteří jste rádi poslouchali a pokud vás zajímá, jaká to byla cesta a jaký byl důvod mého odchodu, tak si můžete pročíst jedno dílko z žánru science fiction...

Bylo, nebylo...můžete tomu věřit nebo ne...ale přečtěte si jednu pohádku pro dospělé :-)

Díky doporučení bráchy Zbyndi Janíčka se mi "poštěstilo" být u vzniku nového Rádia Záchod a od 1. dubna 2020 jsem začal moderovat odpolední frekvenci 14:00 až 18:00, kde jste si mě mohli poslechnout každý všední den. Vrátil jsem se tak po 12 letech za mikrofon do rádiového studia. Byla to výzva! Moderovat v rádiu je úplně jiné než moderovat na akcích. O to víc mě hned na začátku překvapilo, že mě vedení v podstatě po dvou návštěvách bráchy během jeho vysílání "vypustilo" do ostrého vysílání s tím, že se to všechno naučím během ostrého provozu. Takhle to normálně v rádiích nefunguje (vysíláte "do zdi", pak v noci pod vedením zkušeného moderátora, i první ostrý start je většinou s podporou atd.), ale proč ne, řekl jsem si...

Protože se pohybuju v prostředí marketingu a občas použiji selský rozum, ptal jsem se, kdo je naše cílová skupina (profil posluchače), jaké má Rádio Záchod být, jaká je vůbec představa odpolední frekvence a na další otázky. Záhy mi došlo, že to neví ani samo vedení, že se prostě jen vysílá a vstupy se mají týkat západních Čech. Nejasný cíl a profilace rádia se mi nelíbila, chyběly pořady, rubriky, podkresy, jingly a to, co se považovalo za zvukový obal bylo možná IN v 90. letech. O absenci myšlenky intenzivního zapojení západočeských osobností, komunit a hudební scény ani nemluvě. 

Jediné, co bylo na rádiu fajn, byla moderátorská parta. Všichni do jednoho přišli makat na novém rádiu s nadšením a rozhodně ne pro peníze, protože vyšší hodinovku má i brigádník v supermarketu :-) Super byl taky Marďas, který měl sice v elektronickém podpisu programový ředitel Rádia Záchod, ale v podstatě neměl žádné rozhodovací pravomoci a i do nasazování muziky (pozice hudebního dramaturga, jak jinak na Rádiu Záchod neexistovala) mu neodborně a "natajňáka" zasahoval technik rádia. Marďas byl ovšem spojka mezi moderátory a vedením na naší straně a stejně jako my si přál ze Záchodu udělat kvalitní a zábavné rádio s neoposlouchanou muzikou. 

Říkal jsem si, soustřeď se na sebe, zlepši moderování a zkrať vstupy, neřeš rádio jako takové, máš kolem sebe moderátorské matadory, uč se od nich. Jenže v červnu oznámil konce spolupráce brácha. Bylo to krátce po tom, co jsme měli první sezení s vedením dosazeným "mediálním konzultantem" říkejme mu pan Vyschlý, který po něm odcházel doslova se staženým ocasem, protože se mu slušně řečeno nepodařilo přinutit moderátory, aby se vrátili zpátky do rádiových dob dávno minulých, kdy pan mediální konzultant možná ještě něco znamenal na jednom rádiu. Navíc, ho brácha utloukl argumenty zkušeného programového ředitele rádia, které právě jeho rádio porazilo v poslechovosti. Pan Vyschlý, rádoby specialista, nemohl oponovat (popravdě, tento pán neumí řídit ani svůj skomírající zpravodajský internetový portál, natož rádio). Paradoxem bylo, že právě brácha hned v počátku fungování na Rádiu Záchod nabídnul své zkušenosti a bezplatnou pomoc novému rádiu se sestavením programu a nastavením moderátorského týmu, leč vedení toto nereflektovalo. To dodnes nepochopím...

Brácha jako zkušený rádiový pard moc dobře věděl, že Rádio Záchod má velký potenciál, ale že s vedením, jaké tam je, to nikam nepovede, a tak v pravý čas odešel. Místo poděkování z něj vedení udělalo rebela a až moc pusáckého moderátora, který se vlastně na Rádio Záchod vůbec nehodil. Rádio tak přišlo o moderátorské eso a zkušeného programáka, po kterém okamžitě sáhla dramaturigie televize Óčko. Btw. Gratulace, bro!

V tento moment už byla nespokojenost se stavem rádia, komunikací a postupy vedení tak velká, že o odchodu uvažoval skoro každý z nás moderátorů. Nic se nikam neposouvalo, strašný a nekompletní zvukový obal, station voice zastaralý - byl jím již zmíněný technik rádia, který se navíc cítil být vedením pověřeným ředitelem rádia. Tento člověk, říkejme mu pan Zálivka, nebyl schopný řešit ani techniku a ani pružně reagovat jako station voice (např. za víc jak měsíc nenamluvil zvukový obal na již běžící odpolední diskuzní pořad apod.). Rádio nemělo web, grafickou identitu, signál se ztrácel už na D5 kolem Plzně, nebylo obchodní oddělení...a Rádio Záchod si prostě dál vysílalo bez vize, dle vedení "bez" problémů :-) 

Řekl jsem si, šíleně mě baví vysílat a pořád mám co zdokonalovat, ale přes to všechno, tohle rádio skončí prů...em a jsem už dost starý na to, abych věnoval energii ztraceným projektům. A ačkoli si se mnou rádoby "milé" vedení za přítomnosti pana technika Zálivky po oznámení, že se chystám ukončit spolupráci, dalo kávu v kavárně pod rádiem a přesvědčovalo mě, jak o mě stojí, odešel jsem na konci června z rádia také. Mimo to, vysílat od 14:00 do 18:00 mi bralo tolik drahocenný čas s Liborkem a komplikovalo podnikání, které mě i v době koronavirové živilo (ještě jednou "honorář" z rádia to rozhodně nebyl), takže nebylo o čem dál přemýšlet.

Kapitola II: Jak se nejprve vedením nechtěný Vlad nakonec dostal do rádia, aby ho začal měnit ve skutečné rádio a přizval mě k tomu...

Ještě než jsem Rádio Záchod opustil, tak jsem vedení u oné kávy připomněl, že po tom, co si nechali odejít bráchu, se chystají nepřijmout výborného moderátora a rádiového srdcaře Vlada. A pokud ho nepřijmou, budou jednou litovat. A ejhle, já odešel a Vlad byl přijatý a začal místo mě vysílat odpolední frekvenci. Díky bohu, pro rádio!

Místo toho, aby se přes prázdniny intenzivně stavěl program a hlavně se reagovalo na nahrávku na smeč od rádiové jedničky v regionu, která díky centralizaci přišla o západočeské ráno, takže Rádio Záchod z toho mohlo brutálně těžit a zviditelnit se na tom, tak se na Rádiu Záchod řešil jediný problém - "náhradní" moderátor, protože nebyl nikdo, kdo by zaskakoval během dovolených. A tak mě Vlad, který dostal za úkol rozpis moderátorů, oslovil, jestli bych přeci jen nechtěl občas vysílat. A přidal zásadní informaci, že se chystá s požehnáním vedení pomalu začít stavět skutečný rádiový program.

To mě zaujalo, a tak jsem začal sem tam zase na Rádiu Záchod během prázdnin moderovat jako náhradník bez toho aniž bych se potkal s vedením. Slovo dalo slovo a s Vladem jsme se dohodli na tom, že naskočím zpět do konečně se (pomalu) rozjíždějícího vlaku a budu mít ranní frekvenci 6:00 až 10:00 a co víc, že do vysílání zapojíme malého Liborka jako nejmladšího moderátora v éteru. Co mě ale mrzelo, bylo to, že chudák kolega moderátor z bláhového rána, neměl takřka do poslední chvíle informaci, že na ránu skončí (což je u vedení rádia vlastně taková klasika).

Vlad nakonec programově vyladil všechny tři frekvence, začal makat na zvukovém obalu rádia, pořadech a vše se zdálo takřka dokonalé. Zvláště, když Vlad přivedl do Rádia Záchod nejmenovanou ženu, která se stala šéfkou vznikajícího obchodního oddělení. Byla to žena se zkušenostmi a dobře věděla, že aby se dala prodat reklama na rádio, musí být kvalitní a konkurence schopné. Tím se stala dobrým spojencem k prosazování programových změn a také při změně/omlazení station voice, kterým se stal Marďas, který v rámci první odchodové vlny (mě a bráchy) také z Rádia Záchod odešel a věnoval se plně jinému rádiu. Mimo všechno výše popsané se dělo také to, že se eliminoval vliv a neodborné zásahy pana technika Zálivky, který se nakonec nechal slyšet, že na Rádio Záchod kašle (čímž se výrazně snížil vliv "Winterovky", pro neznalé budova, ve které mimo jiné sídlí i výše zmíněná rádiová jednička regionu). Což bylo pro Rádio Záchod to nejlepší, co se mohlo stát!

I když sem tam něco v programových změnách nešlo tak rychle, jak jsme chtěli, celý moderátorský tým byl opět natěšený a nadšený. Jenže na Rádiu Záchod netrvají hezké chvilky ani tu chvilku. 

Nejprve vedení stáhlo z rána vtipné "S ranní písní", kdy jsme s kolegou glosovali aktuální témata pomocí vlastních textů ke známým písním. OK, řekl jsem si, bylo to hraniční, i když to mělo mezi posluchači pozitivní odezvu a na sociálních sítích rádia byly naše songy nejúspěšnějšími příspěvky. Pak ale přišel vyhazov schopné ženy z obchodního...

V ten moment bylo jasné, že tohle nebude všechno. A nebylo. Vlad přišel o funkci programového ředitele během svého odpoledního vysílání jen tak mezi řečí...další hnus a neprofesionalita! Obdivuju ho, že vůbec zvládnul dovysílat! A hádejte, kdo se stal novým programovým ředitelem? Ano, onen technik, který je s vedením víc než zadobře, ačkoli nezvládá řešit ani věci technické, natož programové. A co udělal takový expert? Zrušil s okamžitou platností všechny rubriky a pořady, tedy vlastně všechno, co se odehrálo, po jeho krátkém odchodu do ústraní, kdy se dělalo skutečné rádio...Šok, rána...celý tým opět v deziluzi a ani to nebylo všechno...

Bylo jasné, že pošramocené ego technika Zálivky, který málem přišel o svůj hlas jako station voice,  bude žádat oběti. Já i Vlad jsme tušili, že jsme v nelibosti. 

Dost rychle jsem si uvědomil, že zrušením všeho se rádio vrátí do "původního stavu", ze kterého jsem před prázdninami odešel. Došlo mi, že bych se musel hrbit před nezkušeným a nepříjemným "programovým ředitelem" Zálivkou a také jsem dostal informaci, že se bude moderovat pouze spisovně a povoleny budou informace čistě regionální, typu nový chodník v Kozolupech (nosné regionální zprávy totiž vyzobe zpravodajství). Navíc, jsme v té době zaškolovali první ženskou posilu do moderátorského týmu, která měla zkušenost s veřejnoprávním rozhlasem. Takže jsem nemusel dlouho přemýšlet a 4. 11. podal žádost o ukončení spolupráce s Rádiem Záchod.

Těch pár měsíců na Rádiu Záchod byla obrovská zkušenost. Moderátorsky jsem na sobě pracoval, protože bylo hodně co vylepšovat. Poznal jsem úžasné lidi v moderátorském týmu. Mohl vysílat pro skvělé posluchače, a to i s mým milovaným synem Liborkem. Spontánně vzniklo "S ranní písní"... Ale taky jsem si připomněl, jak špatné vedení umí zničit nadějné věci, intriky a hlavně neprofesionální přístup lidí, kteří by na svých pozicích měli být mega profíci. Prostě hnus, velebnosti! 

S Rádiem Záchod tak definitivně končím, díky Bohu!!! 

Všechny postavy a skutečnosti v tomto článku jsou samozřejmě smyšlené, protože to by v reálném světě snad nemohla být ani pravda. Nemyslíte? :-)