Svatební kvíz

19.11.2020

Svatební kvíz se hraje na 9 z 10 svatebních party. Jednak proto, že je jeho příprava opravdu jednoduchá, ale také proto, že se při této aktivitě pobaví všichni hosté. Jak udělat kvíz zajímavější? Čtěte a využijte i 70 otázek...

Jak tedy na svatební kvíz? 

Uvolněte taneční parket a doprostřed postavte dvě židle opěradly k sobě. Po té posaďte nevěstu se ženichem zády k sobě. Novomanželé si vymění jednu z páru svých bot tak, aby každý z nich měl botu nevěsty i ženicha. 

V tento moment může svatební kvíz začít. Hra probíhá tak, že moderátor pokládá otázky, které jsou formulovány způsobem, aby na ně bylo možné odpovědět pouze: ženich, nevěsta nebo oba. Novomanželé slovně neodpovídají (mlčí, aby neovlivnili partnera), vždy jako odpověď zvednou botu toho, o kom si myslí, že je např. větší bordelář. Pokud ženich, zvednou oba shodně ženichovu botu.

Z vlastních zkušeností doporučuji vybrat maximálně 30 otázek a zvolit jednoho z hostů (nejlépe svědka, svědkyni), který bude zapisovat shody a neshody, aby po zodpovězení poslední otázky bylo možné kvíz rychle vyhodnotit.

Přidám některé mé postřehy a tipy: 

1. Doporučuji nechat moderování na profíkovi, ideálně svatebním DJovi, kdy ti nejlepší jsou často i zkušení moderátoři a svými glosami posunou svatební kvíz o několik levelů výše. 
(Pozn. Pozor, hru snadno pokazí podnapilý svědek, který poprvé v životě mluví do mikrofonu a svatební kvíz viděl jednou před časem na nějaké svatbě.)

2. Zapojte svatební hosty. Už během odpoledne připravte na stoleček papírky, tužky a nádobu, do které budou vhazovat jimi formulované otázky. A požádejte moderátora, ať poprosí všechny o spolupráci. Otázky, které vytvoří ti, jež nevěstu a ženicha znají nejvíc, bývají ty nejlepší. Jen vždy mějte při sestavování otázek na paměti, že na každou z nich musí existovat odpověď typu: on, ona, oba. Většina takových otázek bude začínat slovem "kdo".

3. Doporučuji "zakázat" novomanželům možnost odpovědi: oba (tj. zvednutí obou bot najednou), protože tím dopřejete divákům nejednu zajímavou situaci při rozhodování nevěsty a ženicha. Povolení odpovědi: oba, totiž umožňuje snadno uniknout pravdivé odpovědi.

4. Na některých svatebních party se svatební kvíz dělá "zajímavější" tím, že za neshodu při odpovědi pijí panáka ženich s nevěstou, naopak při shodě určí, kdo se napije na jejich počest a zdraví. Na základě mých zkušeností ale tento "upgrade" nedoporučuji, jelikož deset panáků v relativně krátkém čase odrovnalo nejeden svatební pár.

5. Za výkon ve svatebním kvízu můžete věnovat novomanželům dárek jako třeba tištěnou vstupenku do šťastného manželství, na kterou uvedete dosažené skóre a termín přezkoušení.

6. Místo bot můžete použít i jiné předměty typické pro ženu/nevěstu (např. váleček, vařečku) a pro muže/ženicha ( např. kladívko, půllitr). Pokud mají novomanželé nějaký koníček, můžete použít i předměty, které se jejich záliby týkají.

70 otázek, ze kterých si vyberete

A co by to bylo za kvíz bez otázek? Ne každý má čas nebo je dostatečně kreativní, a tak zde uvádím základní balíček 70 otázek, ze kterých si můžete vybrat (opět připomínám, nepřehánějte to, max. 30 kousků). Ale pozor, ne všechny otázky se hodí pokládat před 22. hodinou a ne každá tchýně je pro srandu na její účet. 

1. Kdo doma víc vaří?

2. Kdo častěji vaří?

3 . Kdo lépe vaří?

4. Komu více chutná?

5. Kdo doma častěji myje nádobí?

6. Kdo doma častěji uklízí ?

7. Kdo vynáší častěji odpadkový koš?

8. Kdo je větší bordelář?

9. Kdo častěji uklízí v autě?

10. Kdo půjde spíše napomenout sousedy, když se budou chovat hlučně?

11. Kdo doma žije více hlasitě?

12. Kdo je hlava rodiny?

13. Kdo drží doma kasu/rodinné finance?

14. Kdo umí lépe plánovat?

15. Kdo má častěji pravdu?

16. Kdo má vždy poslední slovo?

17. Kdo častěji začíná hádky?

18. Kdo se častěji urazí? 

19. Kdo se po hádce přijde usmířit jako první?

20. Kdo častěji řídí auto?

21. Kdo je lepší řidič?

22. Kdo při řízení více nadává?

23. Kdo dostal více dopravních pokut?

24. Kdo vícekrát naboural auto?

25. Kdo při řízení častěji zabloudí?

26. Kdo je po ránu milejší?

27. Kdo je ráno dříve venku z postele?

28. Kdo častěji nosí snídani do postele?

29. Kdo je po ránu déle v koupelně?

30. Kdo tráví více času na toaletě?

31. Kdo si častěji bere telefon na záchod?

32. Kdo tráví více času na Facebooku/IG?

33. Kdo bude v noci vstávat k dětem?

34. Kdo chodí častěji uspávat děti.

35. Kdo obvykle doma chodí jako první spát?

36. Kdo se více rozvaluje na společné posteli?

37. Kdo víc chrápe?

38. Kdo chce častěji sex?

39. Kdo udává krok v intimním životě?

40. Kdo je v sexu kreativnější?

41. Kdo umí lépe líbat?

42. Kdo je větší romantik?

43. Kdo říká častěji: "Miluji tě"?

44. Kdo je větší žárlivec?

45. Kdo koho první oslovil?

46. Kdo koho sbalil?

47. Kdo koho první políbil?

48. Kdo jako první vyslovil slovo svatba? 

49. Kdo se víc těší na svatební noc?

50. Kdo je větší alkoholik?

51. Kdo je ve společnosti větší bavič?

52. Kdo je lepší tanečník?

53. Kdo se umí lépe obléknout?

54. Kdo je větší gurmán?

55. Kdo je větší strašpytel?

56. Kdo je větší paličák?

57. Kdo mluví častěji sprostě?

58. Kdo častěji nestíhá? 

59. Kdo častěji chodí pozdě?

60. Kdo je větší lenoch?

61. Kdo víc trpí, když onemocní?

62. Kdo je větší mamánek?

63. Kdo má lepší tchýni?

64. Čí tchýně chodí častěji na návštěvu?

65. Kdo má šílenější rodinu?

66. Ke komu se chodí děti víc mazlit?

67. Kdo vymyslel jméno prvnímu dítěti?

68. Kdo měl ve škole lepší prospěch?

69. Koho více poslouchá pes/kočka?

70. Kdo více utrácí?

Věřím, že si vyberete nejen ze 70 otázek, ale využijete i mé rady a tipy. Ještě doporučím vhodné načasování realizace svatebního kvízu vzhledem k harmonogramu svatební party. Doporučuji zařadit svatební kvíz na pozdní odpoledne mezi krájení dortu a první tanec (před nebo po návratu z focení při zapadajícím Slunci) nebo zhruba hodinu po prvním tanci, a to i proto, že pobaví hosty inteligentním způsobem a není třeba být na tuto aktivitu řádně alkoholicky posilněn.

V případě dotazů ke svatebnímu kvízu mě neváhejte kontaktovat. A moc mě potěší, když budu mít tu čest moderovat svatební kvíz právě na vaší svatbě. 

Váš Libor Janíček